Hayatımda gittiğim ilk maç Bursaspor 5 – Beşiktaş 0

6 Şubat 2011 / Yazar: Murat Yanıklar Yanıtla »

bursaspor5-besiktas0

Hayatımda ilk kez bir maça 5 yaşında gittim. Gittiğim ilk maç 5-0′lık Bursaspor – Beşiktaş maçıydı. Rahmetli babam da herhalde abimle beni götürdüğü ilk maçın tarihi bir maç olacağını hiç zannetmiyordu. Çok az hatırladığım anlar da olsa böyle tarihi bir maçta bulunmanın gururu ayrı olsa gerek :)

O maçtan sonra hep Bursaspor’la yatıp Bursaspor’la kalktım. Maçın tarihi de çok enteresan. 12 Eylül 1980 ihtilalinden hemen önce 7 Eylül 1980′de oynandı. İhtilalden önceki son maç. Yendik ihtilal oldu yani :)

5-0′lık bir maçla Bursasporlu olan çocuklardan biri olarak şampiyonluk yaşayan bir Bursasporla ne kadar çok çocuğun Bursasporlu olabileceğini düşününce insan çok mutlu oluyor. Ama bu tarihi başarıları yaşadığımız süreçte bu gibi konulara hiç eğilinmemesi ise herkesi üzüyor.

Ben iki oğlumla beraber sürekli maçlara gidiyorum. Onları iyi birer Bursasporlu yapmak için gerekli çabayı gösteriyorum. Bursa’da yaşayan yaşamayan herkes bunun gayreti içerisindeyken, çocuklarımızı Bursasporlu yapmaya çalışıyorken onları önemsemek ve bu topluluğun içerisinde konumlandırmak adına hiçbir çabanın olmamasına ise üzülüyorum. Ertuğrul Hoca’nın bu konuda da bireysel çabası ve iletişim faaliyetleri olmasa geride hiçbirşey yok. Maça tek biletle gelip 4 yaşındaki çocuğuyla maça giremeyen kişileri görünce içim parçalanıyor. Çünkü yaşatılabilecek bir mutluluk anı bir hüzne dönüşüyor. Bir kişinin bile memnun olmaması ve daha da kötüsü üzülerek, kırılarak oradan ayrılması geleceğimize zarar verecek.

Lütfen çocuklarımızı önemseyin ki, bu şehrin futbol geleceği hep garanti altında olsun.

Paylaş :

4 yorum

 1. mustafa doğru diyor ki:

  80 li yılların unutulmaz altay kupa finalini babamla çam ağaçlarının üzerinden izlemiştik. unutulmaz bir gün idi benim için unutulmaz anacak yaşanan günler vardır insan hayatında yaşanan günler
  sevgi ve saygılarımla

 2. Battal Paçin diyor ki:

  Murat bey o maçı unutmak ne mümkün mutluluğumuzun tavan yaptığı günlerden biriydi, benim için o kadar değerliki Bursasporum bende nikahımız setbaşındaki nikah dairesinde kıyıldıktan sonra eşimi ve ailemi eve yollayıp Altayla oynadığımız kupa finaline gittim, Yeşille Beyazın aşkı bir başka…..

 3. şemi karanar diyor ki:

  Zannetmeyinki hep Bursalılar Bursasporludur.Ben İstanbul Karagümrükde dogup büyüdüm.Ancak 1967 ve 68 yıllarında Bursa Atatürk lisesinde okudum.Ailemden saadece babaannem Bursalı ve o yıllardfan beri gerçek bir Bursaspor taraftarıyım.Takımımın başarısı beni mutlu ediyor.Ancak bir baba olarak kızımın Fenerbahçeli olmasını engelleyemedim ancak.2 takımım Bursaspor demekte bude bir mutluluk.

 4. ayhan adak diyor ki:

  maçlara 4 yıldır gideriz kimi maçlara girmek çok zor oluyor çoçukları maçlara almamaya çalışıyorlar ,yönetim bu işe bir baksa çok iyi olur, diye bir zorun olur,çoçuğum şimdi 7 yaşına girecek