İz bırakmak üzerine

14 Ağustos 2011 / Yazar: Murat Yanıklar Yanıtla »

İnsanlar, tarih boyunca iz bırakmaktan hep hoşlanmışlardır. Bazen zorunluluktan, bazen sorumluluktan ve bazen içgüdüsel nedenlerden dolayı iz bırakmak insanları mutlu eder. Neden mi? Çünkü bu izleri takip eden ve ilgilenenler her zaman çoktur. İzlenilmek ve takip edilmek çağlar boyunca insanları cezbetmiştir.

Eski çağlarda duvarlara, taşlara figürler kazımak, bir taşa veya ağaca ismini yontmak ile başlayan iz bırakma, günümüze gelene kadar bir çok evrimler geçirmiştir. Mimarlar, iz bırakmak için yarışmışlar, özgün tasarımlar mimariler ortaya çıkartmışlar. Mimarlar da yaptıklarıyla beğenilenler, iz bırakanlar arasında olmak isterler. Mimarların ve mühendislerin yaptıkları şehirlerin simgeleri haline gelen yapıtlar, artık o şehirlerle anılır olmuşlardır. Sırf bu yapıları görebilmek ve izleyebilmek için milyonlarca kişi ilgili ülkeleri ve şehirleri ziyaret etmektedir.

Hep sevdiğimiz veya sevmediğimiz birini izlemeyi ve takip etmeyi sevmiş, onun yaptıklarını izler ve gözler olmuşuzdur. Medyada sürekli okuduğumuz yasal olan, olmayan olaylar bile bu süreçler içerisinde gerçekleşmiştir. Rakibin, arkadaşın, sevgilinin vs. izlenilmesi takip edilmesi gibi. Dedektiflik mesleğinin ihtiyaç olduğu nedenlerden bazıları da bunlardır.

Günümüzdeki en sıcak örneklerine bakarsak, Twitter birbirinin takipçisiyle dolu yüz milyonlarca insanı barındırıyor. Panpişlerin sayısı her geçen gün artıyor ! :) . Facebook, sosyal medya diye büyük bir platform yaratarak, kişilerin neler yaptıklarını ve nelerden hoşlandıklarına dair izleri diğerlerinin takibine sunuyor. Şu anda okuduğunuz bu blog gibi milyonlarca bloğunda amacı bu.

Ticarette de örnekleri çok sayıda. Rakiplerin neler yaptıklarını hep izleriz. Alibaba.com, TURKTICARET.Net gibi b2b siteleri, craiglist, sahibinden.com gibi ilan siteleri vb. bir çok web sitesi.

Çevrenizdeki herşeye bakarken bir de bu gözle bakmayı deneyin. “Acaba iz mi bırakmış, ben takip mi ediyorum bu izi?” veya “iz bırakmamı mı istiyor benden?” diye.

Yani çağlar boyunca devam edecek en güzel iş modellerinden biri bu olsa gerek. İz bıraktır ve bunları sun. Bunları izlemeye gelen çok sayıda kişi olacaktır. Aynı bizim web.tv ‘de yapmak istediğimiz gibi. Nerede olursanız olun, artık o anı web.tv’ye bırakın, sizin ne yaptığınızı izleyen çok olacaktır. (az kaldı, artık geliyor :) )

Ne kadar basit bir kurgu dünyanın en büyük şirketlerini yaratabiliyor değil mi? Çünkü bu tarih boyunca hiç yok olmamış her zaman güncelliğini korumuş bir model. Bu model çerçevesinde zamana uygun araçları tasarlayanlar, önümüzdeki yıllarda da hep başarılı olacak ve takip edileceklerdir :)

Haydi siz de iz bırakın !

Paylaş :