Sosyal Çiftlik Oyunları

11 Ağustos 2012 / Yazar: Murat Yanıklar Yanıtla »

Bildiğiniz üzere Şike davası ile ilgili gerekçeli karar açıklandı. Kararda çıkar amaçlı suç örgütlerinin futbolda yer aldığına değinilmiş. Gelin konuya başka bir açıdan bakalım.

Son zamanlarda “sosyal” kelimesi oldukça popüler oldu. http://www.google.com/trends/?q=sosyal Google’daki trend grafiğinden de anlaşılıyor. Hayatımıza Facebook ile birlikte İnternet açılımı da getiren bu kelime yeni bir çok platform ile de gündemini korumaya devam ediyor.

Bir de “çiftlik oyunları” kelimesi popülerliğini artırdı. Onun da yükselişe geçişi 2009 yılı başı itibarı olmaya başladı.

http://www.google.com/trends/?q=%C3%A7iftlik+oyunlar%C4%B1&ctab=0&geo=all&date=all

Çiftlik oyunları da sosyal platformlarla beraber büyümeye başladı. Daha önceleri PC oyunları halinde olan tüm uygulamalar gibi o da dönüşümünü sağlayarak sosyal platformlar üzerinde çalışır hale geldi ve SOSYAL ÇİFTLİK OYUNLARI başladı.

Ama geçtiğimiz yıl itibarıyla çok daha belirgin bir şekilde gördük ki Sosyal Çiftlik Oyunları sadece İnternet üzerindeki sosyal platformlarda oynanmıyormuş. Gerçek hayattaki sosyal faaliyetlerde de bunun uygulamaları çok fazlaymış. İnternet üzerindeki sosyal faaliyetlerde en çok  takipçisi olan “Futbol” olduğu için gerçek hayattaki sosyal örgütlenmelerde de futbol, Sosyal Çiftlik Oyunları için bulunmaz bir platform olduğunu bizlere gösterdi.

Türk Futbolunun Fenerbahçe, Beşiktaş, Eskişehirspor ve Sivasspor  kulüpleri özelinde yaşadığı şike skandalı, Fifa’daki rüşvet skandalları, Gaziantep ve Bursaspor Kulüplerine yapılan baskınlar, tutuklamalar vs. futbolun gerçekten çok büyük bir çiftlik olduğunu gözler önüne serdi.

Bununla beraber Sosyal Çiftlik Oyunlarını neden bu kadar sevdiğimizi ve sahiplendiğimizi de görmüş olduk. Çünkü bu sosyal platformları oluşturan bizleriz ve bunları izleyen, destekleyen ve başarıya zorlayanlar olarak içinde bulunmayı da taraftarlar olarak çok seviyoruz. Yani bilgisayar oyuncuları iyi bilir ki oyun hileleri her zaman herkesin hoşuna gider. Yapanlar da zevk alır, izleyenler de.

O kadar serbest bırakıp, başarıya odaklanıp herkesi buna zorlarken yapılan her yolun mübah olduğunu zannetmemiz ortaya içinden çıkılmaz sonuçlar çıkarır. O da ne mi? Bu hileli yollarla başarıya ulaştığını sananlar her şey normale dönmeye başladığı vakit, bu normal düzende hiçbir şey yapamayacaklarını anlıyorlar. Bu yüzden tek yolları kalıyor. Kitleleri peşinden getirmeye çalışmak. Zaten bu sürede de buna oynuyorlar ama artık ne kadar çok kişi peşlerinden gelirse o kadar haklıyız gerekçesine sığınıyorlar.

Sosyal Çiftlik Oyunlarında Futbol dalında yarışan tüm yöneticilerin sadece taraftar desteğine neden oynadığı sorusu aklımı hep kurcalamıştı. Taraftar başarıya odaklanırken ve odaklatırken her yolu mübah görenlerden oluşursa aynı Aziz Yıldırım’ın cezaevindeyken ve cezaevinden çıkarken yaşananlar gibi kimsenin akıl sır erdiremediği gibi görünen ama çok bariz şekilde nedenleri belli olan durumlar, olaylar yaşanır.

Toplulukları oluşturan bireyler birilerinin peşinden giderken kendini de oranın bir parçası olarak hissedebilmek için kendilerini o topluluğun içerisinde görmek isterler.  Bu da verilen sözlerin tutulması ve isteklerinin de yapılmasıyla olur. Eğer topluluğun içerisinden kopmalar oluyorsa, verilen sözler tutulmadığı için ya da insanların artık kendini oraya ait hissetmediği için olur.

Eğer insanlar kendilerini oraya ait hissetmiyorsa çıkıp, giderler. Bazıları yönetenlerden ötürü bazıları da oyunun kurallarının yanlışlığından ötürü giderler.

Futbolda taraftarları peşinden sürükleyen her stratejide, taraftarın en büyük hatası sorgulamamasıdır. Çiftlikteki koyun olmayı tercih eden veya sürünün başı olmayı tercih edenler olacağı gibi sorgulamayı tercih edip doğru yola yönelik söylemler yapanlar arttıkça Sosyal Çiftlik’ler çok güzel bir oyun alanına dönmeye başlar.

Futbolu çiftlik olmaktan çıkarmak için taraftarlar olarak sorgulayalım. Çünkü esas hata bizde, başkalarında değil.

Paylaş :

Yorum yap